Komenda Powiatowa PSP w Ostródzie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wydarzenia Ćwiczenia Awaria i wyciek amoniaku w zakładzie przetwórstwa mlecznego....

Awaria i wyciek amoniaku w zakładzie przetwórstwa mlecznego....

Email Drukuj PDF

W piątek, 21 września, w godzinach przedpołudniowych dźwięk syren wozów strażackich zaniepokoił mieszkańców Morąga.

 

Dziewięć jednostek straży pożarnej z jednostek ratowniczo-gaśniczych z Morąga i Ostródy, OSP Żabi Róg i straż wojskowa pojechało na ul. Przemysłową, skąd wpłynęło zgłoszenie o awarii i wycieku amoniaku w zakładzie Mlekovita. Dodatkowo zgłaszający przekazał informację, że kilku pracowników chcących usunąć awarię uległo zatruciu amoniakiem.Takie założenie rozpoczęło ćwiczenia komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Szkolenia są elementem doskonalenia zawodowego a raz w roku w większej skali organizuje się ćwiczenia z udziałem większej ilości sił i środków straży pożarnej.

Przybyli strażacy zostali podzieleni na trzy odcinki bojowe. Kierujący działaniem ratowniczym przydzielił zadania: rozpoznanie i oznaczenie strefy zagrożenia, przydzielenie zadań dla ratowników wchodzącym do strefy zagrożenia, dysponowanie dodatkowych sił i środków, odnalezienie osób poszkodowanych, uszczelnienie i likwidacja wycieku, ewakuacja osób ze strefy zagrożenia, monitoring zagrożenia, ewakuacja i ostrzeganie mieszkańców z zagrożonych sąsiednich obiektów. W trakcie ćwiczeń sytuacja była bardzo zmienna i dynamiczna, zatruciu mimo zabezpieczeń uległ jeden ze strażaków. Należało go wynieść ze strefy i na miejscu udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pozostałym poszkodowanym pomocy udzielano wspólnie z pogotowiem ratunkowym w specjalnie do tego celu rozłożonym namiocie pneumatycznym.

Ćwiczenia miały na celu przypomnienie i przećwiczenie zasad postępowania przy zdarzeniach z emisją do atmosfery niebezpiecznych substancji oraz koordynację współdziałania na miejscu zdarzenia z innymi służbami m.in. Policją i Pogotowiem Ratunkowym.

 

Przegląd Pożarniczy

Serwis internetowy Przeglądu Pożarniczego - miesięcznika Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

odwiedź stronę

SITP

Oficjalny serwis internetowy SITP - Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnicwa.

odwiedź stronę

ZOSP

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Aktualności, galerie, statut.

odwiedź stronę

Strażak

Strażak - pismo Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.


odwiedź stronę